Skip to main content

با توجه به استفاده روز افزون از بامپ های ال ای دی و اینکه چه نوری برای چه محیطی مناسب است احتمالا برای شما نیز سوال شده باشد که کدام رنگ نور برای لامپ‌ها و پروژکتورهای خانه، فروشگاه و… بهتر است.

رنگ نور یا دمای رنگ شاخصی است بر حسب کلیوین که دمای رنگ لامپ ال ای دی LED را نشان می دهد. هر چه مقدار این عدد بالاتر باشد نور سرد تر و هر چه پایین تر نور گرم تر است. برای مثال لامپ با نور 3000کلوین نور آفتابی (white warm) و لامپ با نور 6000کلوین نور مهتابی (white daylight) می باشد.

از سمت راست آفتابی، طبیعی و مهتابی

از نظر استاندارد، نور لامپ‌ها به سه گروه زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

آفتابی (white warm)

دمای رنگ این نوع لامپ ها پایین تر از 3300کلیون می باشد (معمولا بین 2800 تا 3300). این نوع نور در محیط احساس گرم بودن و آرامش ایجاد می کند. در واقع رنگ نور این لامپ ها شبیه به لامپ های رشته ای می باشد.

معمولا از این نوع لامپ ها به دلیل آرامشی که باعث می شوند در مکان هایی مانند هتل ها، رستوران ها، بیمارستان ها و از این قبیل استفاده می شود. همچنین از نظر استفاده تبلیغاتی این نوع لامپ ها به دلیل تاثیر درخشنده بر روی اجناس در فروشگاه های زیورآلات، لباس های مجلل و … استفاده می شود. دلیل دیگر استفاده از این لامپ ها در فروشگاه های زیورآلات، القای حس آرامش به مشتری هنگام خرید می باشد.

سفید طبیعی یا سفید سرد (white Neutral )

دمای رنگ این نوع لامپ ها معمولا حدود 4500کلیون می باشد (معمولا بین 3300 تا 5000). این لامپ هارنگ نوری بین آفتابی و مهتابی دارند که برای محیط‌های کاری نظیر کارگاه ها، ادارات، نمایشگاه، باشگاه های ورزشی، بانک ها، مراکز آموزشی و آشپزخانه ها مناسب می باشند. دلیل استفاده از این نور در کارگاه ها تشابه این نور با نور خورشید و حس روشنایی خورشید می باشد که باعث فعال شدن و انرژی است.

مهتابی (white daylight)

دمای رنگ این نوع لامپ ها بالاتر از 5000کلیون می باشد و برای جاهایی نظیر فروشگاه ها، هایپرمارکت ها، کارخانه ها، مراکز تولید و … بسیار مناسب اند. دلیل استفاده از نور مهتابی روشنایی چشم گیر این لامپ ها می باشد.

استفاده از نور سفید در جاهایی مانند هتل ها و اتاق خواب باعث اختلال در روند خواب افراد می شود. لذا در مکان هایی که مخصوص استراحت است می بایست از لامپ های با نور آفتابی استفاده شود.

همچنین از ترکیب نور سفید و آفتابی در مکان هایی که استفاده ترکیبی می شود مانند اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی می‌توان استفاده کرد. چون در ساعات مختلف روز از این مکان ها به صورت متفاوت استفاده می شود.

برای نور آشپرخانه نیز بهتر است از ترکیب نور آفتابی و مهتابی و یا از نور طبیعی استفاده شود. استفاده از این نوع نور می تواند باعث شادابی بیشتر در محیط آشپزخانه و عدم خستگی چشم شود. لازم به ذکر است که بهترین حالت برای عکاسی از غذا استفاده از نور طبیعی می باشد.

با توجه به اینکه لامپ های ال ای دی از بهترین لامپ ها برای سلامتی انسان می باشند هیچ گونه ضرر نوری (اشعه های مضر) در استفاده از این لامپ ها وجود ندارد.

تعمیر لامپ های ال ای دی نیز می بایست با توجه به رنگ لامپ ها صورت گیرد.

شرکت خدمات الکترونیک الکترو مهپا با توجه به تعویض کلیه ال ای دی های روی برد smd و یا تعویض ال ای دی cob امکان تغییر نور لامپ ها، پنل ها و پروژکتور های ال ای دی را برای کلیه مشتریان فراهم کرده است.

لذا در صورت نیاز به تغییر نور لامپ سوخته خود تنها با هزینه تعمیر می توانید رنگ لامپ خود را نیز تغییر دهید.

3 دیدگاه برای “نور آفتابی و مهتابی”

  1. avatar

    Superb as well as extremely interesting blog. Will read much more from now on.

  2. avatar

    I have discovered good blog posts here. I like the method you explain. Nice!