Skip to main content

همانطور که می‌دانیم ال ای دی ها  در رنگ ها و طیف های متنوعی تولید می‌شوند. این موضوع اهمیت بسیاری در تعمیر لامپ های ال ای دی و چراغ های ال ای دی دارد؛ زیرا رنگ نور هر چراغ (برای مثال نورهای آفتابی،مهتابی و طبیعی) در رنگ نور متفاوتی توسط چیپ ال ای دی تولید می‌شود.

رنگ نور بر حسب شاخصی به نام کلوین توصیف می شود.دمای رنگ عموما برای تشخیص نوع رنگ سفید لامپ ها ( آفتابی،مهتابی) به کار می رود.

هر چه عدد کلوین بالاتر باشد رنگ نور سردتر(بیش از ۶۰۰۰ کلوین) و هر چه عدد کوچکتر باشد رنگ نور به محدوده گرم(کمتر از ۳۰۰۰ کلوین) نزدیکتر است.

برای استاندارد کردن نور لامپ ها آنها را به سه گروه تقسیم می کنند:

۱-آفتابی (سفید گرم) : نور این لامپ ها با دمای رنگ کمتر از ۳۳۰۰کلوین باعث می شود در محیط احساس گرم بودن و آرامش ایجاد شود.رنگ نور این لامپ ها مناسب محیط هایی است که فرد نیاز دارد در آن به استراحت بپردازد و یا در آن احساس آرامش کند نظیر هتل ها ، بیمارستان ها ، اتاق های خواب و …

۲- سفید صدفی (خنثی) : نور این لامپ ها در محدوده دمای رنگ ۳۳۰۰ تا ۵۰۰۰ کلوین قرار دارند که برای محیط های آموزشی ، ادارات و سالن های ورزشی مناسب می باشد.

۳- مهتابی (نور روز) : این لامپ ها با تولید نوری با دمای رنگ بالاتر از ۵۰۰۰ کلوین بسیار مناسب برای تامین روشنایی اماکنی هستند که به نور زیاد نیاز دارند. رنگ نور مهتابی فلورسنت از این نمونه می باشد که این رنگ بیشترین کاربرد را در منازل و اماکنی که در آن سکونت داریم ، دارند.

4 دیدگاه برای “رنگ نور”